Príbeh
Rodinná tradícia
Vinárstvo Limbavin bolo založené v roku 1998 spojením dvoch bratov Ladislavom a Jaroslavom Pučekom so sídlom v tradičnej vinohradníckej dedinke Limbach. Náš vinársky štýl sa zakladá na dlhoročnej rodinnej tradícii pestovania vinica a výroby vina. Tato tradícia bola prenesená z otca na synov, náš otec Ladislav Puček nám pomohol k objaveniu tohto krásneho sveta vína.
Naším krédom je vyrábať najkvalitnejšie vína z Malokarpatskej oblasti a tým nadviazať na dlhoročnú tradíciu pestovania hrozna a výroby vina v Limbachu a tým prezentovať našu oblasť na Slovensku ako aj vo svete. V súčasnosti obhospodarujeme 5 hektárov vinohradov a okrem hrozna z vlastnej produkcie spracováva aj hrozno nakúpené od zmluvných pestovateľov z vinohradníckych obcí Limbach a Pezinok. Ročná produkcia je 30 000 fliaš s odrodovou skladbou typickou pre Malé Karpaty ako Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Pinot noir, Svätovavrinecké. Naše vína sa tešia medzi ľuďmi čoraz väčšej obľube a sú vyhľadávané najmä skutočnými milovníkmi a nadšencami vína ktorí majú vo vinárskom svete určitý prehľad a vedia, že značka Limbavin je zárukou kvality.
Vinohrady
Harmónia a rovnováha
Prvotriedna poloha vinohradov je základným predpokladom na dopestovanie vysokokvalitného hrozna. Naše vinohrady sa nachádzajú v okolí obce Limbach na južných svahoch Malých Karpát, ktoré poskytujú vhodnú mikroklímu na dopestovanie a výrobu jedinečných a znamenitých vín. Pôda je tu piesočnato – hlinitá a podložie tvorí granit – zvetrala žula. Dobre absorbuje vodu a udržuje teplo. Priemerná teplota v čase vegetácie je 16.8 ºC. Priemerne zrážky sú 670 mm za rok. Vek našich vinohradov sa pohybuje väčšinou v rozmedzí 30-40 rokov. V kombinácií s nízkym zaťažením a šetrným spôsobom obrábania dosahujeme pravidelne vysoké cukornatosti hrozna s ideálnym ph. S cieľom minimalizácie zásahov pri maximálnej účinnosti sa snažíme vyzdvihnúť najmä osobitosť, mineralitu a vysoký extrakt malokarpatských vín.
Základné biele odrody nášho vinárstva sú Rizling Vlašský, Rizling Rýnsky. Na výrobu červených vín používame odrody Svätovavrinecké, Pinot Noir a Cabernet Sauvignon
Prehľad vinohradov a pestovaných odrôd.
vinohrad Bajzle – Rizling Vlašský, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Alibernet
vinohrad Sahara – Svätovavrinecké
vinohrad Machergut – Rizling Rýnsky
vinohrad Horné Záhumenice – Frankovka Modrá
Výroba
Vína vyrábame s maximálnym dôrazom na kvalitu, autentickosť a malokarpatský charakter
Výroba bieleho vína
Oberačky sa obyčajne začínajú začiatkom Septembra. Oberá sa za suchého počasia v skorých ranných hodinách, pričom sa strapce hrozna dôkladne vytriedia od nečistôt. Hrozno sa oberá do malých prepraviek. Po prevoze do lisovne sa hrozno pomelie a odzrní. Pri aromatických odrodách nechávame rmut par hodín macerovať aby sa aromatické látky obsiahnuté v šupke hrozna prirodzene uvoľnili do muštu. Následne sa rmut opatrne vylisuje do antikorových nádob, mušt sa ochladí, odkalí a zakvasí čistou kultúrou vínnych kvasiniek. Fermentácia muštu prebieha pri nižších teplotách 15 až 17 ºC. Vína ďalej zrejú pod stálou kontrolou teploty riadenou softwarom v antikorových nádobách. Pri bielych vínach sa zameriavame na sviežosť, ovocnosť a nižší alkohol. Na čírenie používame iba prípravky na báze bentonitu a vyziny. Samozrejmosťou je fľašovanie bez použitia akýchkoľvek prídavkov na stabilizáciu a vylepšenie chuti vína. Celkové množstvo povoleného SO2 dosahuje dve tretiny normy.
Výroba červeného vína
Na výrobu červeného vína sa používa výhradne len zdravé a dostatočne vyzreté hrozno. Oberačky odrôd Svätovavrinecké a Frankovka Modrá prebiehajú začiatkom Októbra. Pinot noir a Cabernet Sauvignon sa oberá až koncom októbra. Hrozno sa oberá do malých prepraviek podobne ako u bielych odrôd. Po transporte do prešovne sa hrozno oddelí od strapcov. Po odstrapení a macerácií prebieha kvasenie v otvorených nádobách ktoré trvá približne 3 až 4 týždne. Táto doba je závislá od kvality hrozna, ročníka a odrody. Rmut musí byť pravidelne premiešavaný aby šupky a mušt boli v neustálom kontakte. Po dokvasení je rmut stočení gravitáciou do antikorových nádob kde následne začne spontánne prebiehať jablčno-mliečna fermentácia, ktorá vyžaduje veľkú pozornosť. Udržanie optimálnej chuti, inak povedané, správne určenie stočenia vína z kvasničných kalov, je v tejto fáze závislé od majstrovstva vinára. Naša výroba červených vín je výnimočná aj v tom, že vína nie sú filtrované. Z tohto dôvodu je prioritou úplné odbúranie kyseliny jablčnej. Následne je víno stočené do barrique sudov kde nastáva ležanie minimálne po dobu jedného roka. Počas tejto doby prebehne prirodzeným spôsobom mikrooxidácia. Až keď je víno dostatočne vyzreté, môže sa plniť do fliaš.
Pivnica
Moderné technológie
V roku 2000 firma vybudovala novu modernu vínnu pivnicu. Antikorové sudy sú vybavene najmodernejšou technológiou chladenia a ohrevu muštov, riadenou softwarom. Na červene vína sa v pivnici nachádzajú barrique sudy. Teplota sa tu pohybuje okolo 12˚C. Vo vínnej pivnici sa ďalej nachádza pracovná miestnosť s privátnou degustačnou miestnosťou pre 12 osôb. Nad pivnicou sa nachádza prešovňa na spracovanie hrozna a hala na flašovanie a skladovanie vína. V prednej časti celého objektu je penzión s reprezentatívnov vinotékou a degustačná miestnosť s kapacitou 35 osôb kde si naši zákazníci môžu v príjemnom prostredí vychutnať všetky vína z ponuky.